fallback

Христосков: Минималната заплата може да бъде 400 лева

Трябва да се въведат правила за формирането й, а не политиците да я определят, смята социалният министър

09:33 | 28.08.14 г. 6

В момента минималната работна заплата в страната спокойно може да бъде 400 лева, без това да доведе до сътресения за икономиката. Това каза министърът на труда и социалната политика Йордан Христосков в интервю за bTV.

Той смята, че минималното възнаграждение трябва да нараства, защото по думите му доходите в България са смешни.

„Естествено, че трябва минималната работна заплата да се увеличава при тези смешни доходи. Докога ще се насърчава от работодателите плащането под масата”, попита министърът.

Според Христосков не е нормално работодателите постоянно да повтарят, че ако минималната заплата се увеличи, това ще доведе до понижаване на заетостта и разширяване на сивия сектор. Резултатите от повишението на минималната заплата в последните години не показват това, каза министърът. И допълни, че борбата със сивия сектор е работа на Агенцията по приходите.

Йордан Христосков отново повтори, че е привърженик на това минималното възнаграждение да нараства по определени правила във връзка с производителността на труда, издръжката на живота, линията на бедност. „Трябва да има някакви правила, а не политиците да определят минималната заплата”, категоричен е той. 

По темата за увеличението на осигурителните вноски вицепремиерът каза, че това е "слух без основание”. Той обясни, че става въпрос за направени разчети от Националния осигурителен институт по настояване на министъра на труда за това с колко би трябвало да се увеличат осигуровките, за да се постигне баланс на приходи и разходи в системата на общественото осигуряване. Разчетите на НОИ са показали необходимост от увеличение със 7,7 процентни пункта. Министърът побърза да уточни, че „никога никой не е мислил, че това ще бъде увеличението” и то ще бъде направено веднага. „Работодателите нададоха този вой, излишен смешен плач”, посочи Христосков. 

Той коментира, че евентуално биха постъпили предложения за увеличение на осигурителните вноски с не повече от 1-2 процентни пункта за Фонд „Пенсии” и Фонд „Безработица”.

Той подчерта, че е помолил социалните партньори по браншове да постигнат споразумения за минималните прагове за 2015 година, за да не се стига до административно увеличение от страна на министъра. „Няма по-хубаво от постигането на споразумение, това е най-демократичният начин, защото в последните години се наблюдава тенденция за умишлено непостигане на съгласие”, каза министърът.

Христосков допълни, че вече трета година умишлено не се постига съгласие, за да останат старите приходи в определени сектори. Той обаче уточни, че точно в тях производителността на труда се увеличава. И даде пример с производството на тютюневи изделия, където само за една година производителността на труда е нараснала с 33 процента.

„Умишленото задържане на праговете води до това да се дискредитира договарянето”, каза министърът на труда.

Относно обсъждането на нарастването на пенсионната възраст той каза, че решението ще е на Консултативния съвет по осигурителната система. Христосков отново заяви позицията си, че е „за” автоматични механизми, или увеличение, съобразено с нарастване на продължителността на живота. Той обаче разкри, че нарастването на възрастта за пенсиониране няма да е с една година, както се предлагаше, или с четири месеца, а с толкова, колкото покаже статистиката.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:08 | 09.09.22 г.
fallback